Povinná výbava automobilu od ledna 2014

ID-100183951Je tady nový rok a s ním přichází i nové předpisy. Jaké nastaly změny v povinné výbavě automobilu pro rok 2014? Novela vzniklá v roce 2009, která vstoupila v platnost v roce 2011, se týká změn spojených s povinnou výbavou vozidel. Povinná výbava vozidla se však pro letošní rok nemění a zůstává srovnatelná s loňským rokem.

Mezi jiným se upustilo od povinnosti mít náhradní pneumatiku, ale místo ní musíte mít k dispozici speciální sadou na opravu kol. Jen tak lze učinit opravu a následně dojet s automobilem do servisu. Ve vašem vozidle se však musí nacházet reflexní vesta. Lékárnička do auta má také daný jiný obsah. Motocyklisté nemusí mít v povinné výbavě žárovky a nástroje pro využití k jejich vyměnění.

V aktuální povinné výbavě automobilu by vám neměly chybět náhradní pojistky a žárovky, reflexní vesta, výstražný trojúhelník, zvedák a klíč na matice kol, sadu na opravu pneumatik a lékárnička. Majitelé motocyklů nesmí zapomenout si do výbavy dát reflexní vestu, lékárničku a náhradní pojistku.

Nezajímáte se o povinnou výbavu a přiznáváte se, že vám občas i něco chybí? Potom se vám může během silniční kontroly stát, že budete muset rozloučit až s 2 tisíci korun, které padnou na obdrženou pokutu. Nepřijdete však o body.

Dejte si pozor hlavně na kvalitní lékárničku, kde nic nechybí. Zkontrolujte si také, zda není prošlá. Autolékárnička pro rok 2014 musí obsahovat leták o postupu při zvládání dopravní nehody, chirurgické rukavice v obalu, izotermickou fólii o rozměrech minimálně 200 x 140 cm, škrtící obinadlo zhotovené z pryže, resuscitační masku s výdechovou chlopní a filtrem, nůžky o délce 15 cm v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty, šátek se třemi cípy z netkaného textilu, plastovou roušku o velikosti 20 x 20 cm a tloušťce 0,05 mm, náplast na cívce, náplast s polštářkem, obvaz s jedním polštářkem o šíři nejméně 8 cm a obvaz se dvěma polštářky o šíři nejméně 8 cm.

Napsat komentář