Mýtné pro osobní auta se zatím neplánuje

OpenClips / Pixabay

Mýtné brány se v Čechách zatím neplánují, ale za ujeté kilometry se bude platit elektronickým způsobem. Nedávno se testovalo mýtné i pro osobní auta, ale nakonec se rozhodlo, že osobní auta nebudou platit mýtné na dálnicích. Pokud se budou tyto silniční úseky dál zpoplatňovat mýtným, přibude placení pro užitková vozidla, která slouží k podnikání. Přesně v tomto smyslu se vyjádřili zástupci z ministerstva dopravy.

Zavedení mýtného se tedy bude týkat užitkových vozů, které majitelé mají jako výrobní prostředek. Rozšíření kategorie vozidel, které platí mýtné na základě ujetých kilometrů, je ovšem dlouhodobý projekt a prozatím nemá žádný časový harmonogram, jak by se vše převedlo do praxe. Nejdříve se bude o všem diskutovat a do názorů bude zapojena také odborná veřejnost.

Je pochopitelné, že názor na zavedení mýtného pro osobní auta, se setkal s nevolí. Argumenty se vyjadřovaly o tomto kroku jako o neopodstatněnému návrhu, protože osobní auta způsobují na dálnicích a jiných silnicích minimální škody v porovnání s kamiony a jinými většími vozidly. Hovořilo se také o již vykonávané podpoře výstavby silnic díky daňovým odvodům z benzinu a nafty, a také za placení za dálniční známky.

Placení mýtného podle počtu ujetých kilometrů se zařadilo mezi povinnosti majitelů vozidel od roku 2007. Mýtné platí pro vozidla nad 12 tun. Od roku 2010 došlo k rozšíření této povinnosti a mýtné musela platit také vozidla nad 3,5 tuny. S dalším následujícím rokem přibyla zvýhodněná kategorie pro majitele autobusů. Osobní vozidla a jiná vozidla do 3,5 tuny realizují placení dálničního poplatku díky časovým kuponům. Dálniční známka za 1500 Kč přijde mnohým lidem dost drahá. Ročně se na dálničních známkách státem vybere cca 3,9 miliardy Kč, mýtné od kamionů činilo v roce 2013 okolo 8,55 miliardy Kč.

Napsat komentář